WooCommerce - Extensions - WooCommerce Bookings - en to ja_JP translation catalogue (745 entries)

note: translators: %s: booking object
en: The booking object could not be read. This probably means the booking no longer exists or does not match the expected type. Here is the booking object: %s
ja_JP: 予約オブジェクトを読み取れませんでした。 予約が既に存在しないか、予期されたタイプと一致しないことが原因と考えられます。 予約オブジェクトはこちらです: %s

en: Error: Booking not found. Check the error log for more details.
ja_JP: エラー: 予約が見つかりません。 詳細は、エラーログでご確認ください。

note: translators: 1: event ID
en: with an Event ID: %s
ja_JP: イベント ID: %s

note: translators: 1: error 2: booking ID
en: Error while adding/updating Google event, %1$s for booking #%2$d
ja_JP: Google イベントの追加 / 更新中にエラーが発生しました。予約番号%2$dの%1$s

note: translators: 1: settings URL with opening <a> tag 2: closing </a> tag
en: Please verify that your Google Calendar %1$ssettings%2$s are correct
ja_JP: Google カレンダーの%1$s設定%2$sが正しいことを確認してください

note: translators: 1: booking ID 2: event ID
en: Booking #%1$d successfully synced to Google Calendar with an Event ID: %2$s
ja_JP: 予約番号%1$dはイベント ID: %2$sで Google カレンダーに正しく同期されました

note: translators: %1$s - opening <p> tag, %2$s - closing </p> tag, %3$s - opening <a> tag, %4$s - closing </a> tag
en: %1$sTo sync with Google Calendar using an app provided by WooCommerce.com, click the "Connect with Google" button below to authorize access to your Google calendar. For more details, refer the %2$sofficial documentation%3$s.%4$s
ja_JP: %1$sWooCommerce.com により提供されたアプリを使用して Google カレンダーと同期するには、以下の [Google 連携] ボタンをクリックして、Google カレンダーへのアクセスを承認します。 詳細については%2$s公式ドキュメント%3$sをご覧ください。%4$s

en: Google Calendar:
ja_JP: Google カレンダー

en: Saving will also sync to Google Calendar
ja_JP: 保存しても Google カレンダーに同期されます

en: at
ja_JP: @

en: Notes
ja_JP: 注意

en: Google Calendar was disconnected because authentication keys were changed. Please connect again.
ja_JP: 認証キーが変更されたため、Google カレンダーの接続が解除されました。 もう一度接続してください。

en: left
ja_JP: 残り

en: Edit booking
ja_JP: 予約を編集

en: It looks like these days are booked and no longer available, please try again with different days.
ja_JP: この日程は予約済みで空きがないようです。他の日程でもう一度お試しください。

en: Create from a blank template
ja_JP: 空白のテンプレートから作成

en: Start from scratch
ja_JP: ゼロから始める

note: translators: 1: opening link 2: closing link.
en: Or, if you know your business like we think you do and you are confident in filling in an array of settings, be our guest! We have %1$sdocumentation%2$s to assist you.
ja_JP: または、自身で理解をしていて各種設定を入力できそうでしたら、ぜひ行ってみてください 。 サポート用の%1$sドキュメント%2$sを用意しています。

en: Get started from scratch
ja_JP: ゼロから始める

en: Use template
ja_JP: テンプレートを使用

en: Booking features utilized
ja_JP: 使用する予約機能

en: Scenario
ja_JP: シナリオ

en: Choose a template option below and get started quickly with your online bookings. 👇
ja_JP: 以下のテンプレートオプションを選択して、オンライン予約をすぐに始めましょう。👇

en: Get started quickly with a template
ja_JP: テンプレートを使用してすぐに始める

en: Something went wrong, please try again.
ja_JP: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Add Product
ja_JP: 商品を追加

note: translators: 1: Anchor tag open tag html 2: Anchor tag close tag html
en: Bookings now includes bookable product templates that can be imported to more easily set up new bookable products. %1$sClick here%2$s to learn more about them.
ja_JP: Bookings には予約可能な商品のテンプレートがあり、インポートすることで新しい予約可能な商品を簡単に設定できます。 詳細については%1$sこちらをクリック%2$sしてください。

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Create Booking
ja_JP: 予約を作成

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: View Booking Calendar &rarr;
ja_JP: 予約カレンダーを表示 →

en: If there are multiple rules with the same priority, then the order of the rules is considered. In this case the rule with the higher order will take precedence over the rule with the lower order.
ja_JP: 同じ優先度のルールが複数ある場合は、ルールの順番が考慮されます。 この場合、順位の高いルールの方が順位の低いルールよりも優先されます。

en: A lower priority rule will always override a higher priority rule e.g. 9 overrides 10.
ja_JP: 優先度の低いルールは、優先度の高いルールよりも常に優先されます (例: 9は10に優先)。

en: For more information on setting up store availability rules, please see our %1$sdocumentation%2$s.
ja_JP: ストアの予約可能枠ルールの設定方法については、こちらの%1$sドキュメント%2$sを参照してください。

en: This section will set the availability of your store (e.g. open and closed hours). All bookable products will adopt your store's availability.
ja_JP: このセクションでは、ストアの予約可能枠 (例: 開店時間および閉店時間) を設定します。 予約可能な商品のすべてにストアの予約可能枠が適用されます。

en: Error: Resource not found, please try again
ja_JP: エラー: リソースが見つかりません。もう一度お試しください

note: translators: %1$s - line breaks, %2$s - URL to use as authorised redirect URI
en: Enter the credentials below to use a custom Google Calendar API app. Disconnect existing connection to enter credentials.%1$sAdd %2$s to the Authorized redirect URIs of your Google Cloud App.
ja_JP: カスタムの Google カレンダー API アプリを使用するにはこちらにログイン情報を入力してください。ログイン情報を入力するには現在の接続を切断します。%1$sあなたの Google Cloud アプリで %2$s を認証済みのリダイレクト URL に追加します。

en: Sorry, the selected block is no longer available for %1$s. Please choose another block.
ja_JP: 申し訳ありません。選択されたブロックは %1$s でご利用いただけなくなりました。 別のブロックを選択してください。

en: Next Month
ja_JP: 来月

en: Previous Month
ja_JP: 前の月

en: Please wait, the latest available slots are being processed in the background.
ja_JP: 最新の利用可能な時間枠をバックグラウンドで処理しています。しばらくお待ちください。

en: Google Events
ja_JP: Google イベント

en: Availability Rules
ja_JP: 予約可能枠ルール

en: You are not authorized to perform this action
ja_JP: この操作を実行する権限がありません

en: No slots available.
ja_JP: 予約可能な時間枠はありません。

en: This month is unavailable
ja_JP: この月は予約不可です

en: This month is fully booked and unavailable
ja_JP: この月は満員で予約不可です

en: This month is available
ja_JP: この月は予約可能です

en: Error: The booking product details are missing.
ja_JP: エラー: 予約商品情報がありません。

en: Please refresh the page and try again.
ja_JP: ページを再読み込みして、もう一度お試しください

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
ja_JP: この項目を編集する権限がありません。

en: Click the "Export" button to export this product, it's settings, as well as any applicable resources, persons, and global availability rules. This will create a ZIP file that will then be downloaded to your local device to help WooCommerce support troubleshoot your bookings setup, if needed.
ja_JP: 「エクスポート」ボタンをクリックすると、この商品、その設定、該当するリソース、人数、グローバル予約可能枠のルールがエクスポートされます。 エクスポートすると ZIP ファイルが生成され、ローカル端末にダウンロードされます。WooCommerce サポートはこのファイルを使用して必要に応じて予約設定のトラブルシューティングを行います。

en: Unable to export!
ja_JP: エクスポートできません。

en: This booking product does not exist!
ja_JP: この予約商品は存在しません。

en: Unauthorised request, please try again.
ja_JP: 不正なリクエストです。もう一度お試しください。

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: The booking duration has been set to 24 as a duration greater than 24 hours is not allowed when Availability is "not-available by default".
ja_JP: 予約可能枠が「デフォルトで利用不可」の場合、24時間を超える期間は許可されないため、予約期間は24に設定されています。

en: A duration greater than 24 hours is not allowed when Availability is "not-available by default".
ja_JP: 予約可能枠が「デフォルトで利用不可」の場合、24時間を超える期間は許可されません。

en: When enabled any changes to the event description must be done from the WooCommerce Bookings event. Any changes made directly to the event description in Google Calendar will be lost when data is synced.
ja_JP: 有効にすると、イベントの説明は WooCommerce Bookings から変更する必要があります。 Google カレンダーのイベントの説明に直接加えた変更は、データの同期時に失われます。

en: Enable overwrite
ja_JP: 上書きを有効化

en: Overwrite Description
ja_JP: 説明を上書き

en: View order &rarr;
ja_JP: 注文を表示 →

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce Bookings template pages.
ja_JP: このセクションには WooCommerce Bookings のデフォルトテンプレートページを上書きするファイルが表示されます。

en: WooCommerce Bookings template overrides
ja_JP: WooCommerce Bookings テンプレートの上書き

en: Maximum duration needs to be greater than or equal to the minimum duration.
ja_JP: 最長期間は最短期間以上である必要があります。

en: Minimum duration needs to be less than or equal to maximum duration.
ja_JP: 最短期間は最長期間以下である必要があります。

en: Customer Information
ja_JP: 顧客情報

en: This setting is being overridden at the resource level.
ja_JP: この設定は、リソースレベルで上書きされています。

en: Are you sure you want to cancel your booking?
ja_JP: ご予約をキャンセルしてもよろしいですか ?

en: We weren't able to get that information. Please contact the store owner for help.
ja_JP: 該当する情報を取得できませんでした。 お手数ですがストア所有者にお問合せください。

en: Use this payment method to check out and get availability from the shop owner.
ja_JP: このお支払方法で購入手続きを行い、ショップ所有者から空き状況を確認します。

en: Booked:
ja_JP: 予約済み:

note: translators: 1: minimum duration 2: duration unit
en: The minimum duration is %1$d %2$s
ja_JP: 最短期間は%1$d %2$sです

note: translators: 1: maximum duration 2: duration unit
en: The maximum duration is %1$d %2$s
ja_JP: 最長期間は%1$d %2$sです

en: Check this to delete an event from Google Calendar when the corresponding store availability is deleted.
ja_JP: こちらを確認し、対応するストアの予約可能枠が削除されたときに Google カレンダーからイベントを削除します。

en: Delete Events from Google Calendar
ja_JP: Google カレンダーからイベントを削除する

en: Deletion Preference
ja_JP: 削除設定

en: Date should be of the format yyyy-mm-dd and cannot be empty.
ja_JP: 日付は yyyy-mm-dd 形式にする必要があり、空欄にはできません。

en: Start date cannot be greater than end date.
ja_JP: 開始日を終了日より後にすることはできません。

en: "Start and end date" should be of the format yyyy-mm-dd and cannot be empty.
ja_JP: 「開始日と終了日」は yyyy-mm-dd 形式にする必要があり、空欄にはできません。

en: Invalid request!
ja_JP: 不正なリクエストです。

en: Connect with custom Google app
ja_JP: カスタムの Google アプリと接続する

en: Please fill out all required fields from above and save changes.
ja_JP: 上のすべての必須フィールドに記入して、変更を保存してください。

en: Select your Calendar.
ja_JP: お使いのカレンダーを選択します。

en: Connected Calendar Settings
ja_JP: 接続されたカレンダーの設定

en: Enter the Google Client Secret associated with your Calendar API app.
ja_JP: Calendar API アプリと関連付けられている Google のクライアントシークレットを入力します。

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: Enter the Google Client ID associated with your Calendar API app.
ja_JP: Calendar API アプリと関連付けられている Google クライアント ID を入力します。

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: Connect with a custom Google Calendar App
ja_JP: カスタムの Google カレンダーアプリと接続する

en: Metadata:
ja_JP: メタデータ :

note: translators: 1: href link to list of bookings, 2: booking post type link
en: <a href="%1$s">Add or edit a product</a> to manage bookings in the Product Data section for individual products and then go to the <a href="%2$s" target="_blank">Bookings page</a> to manage them individually.
ja_JP: 「商品データ」セクションで予約を管理するには、個々の商品について<a href="%1$s">商品を追加または編集</a>し、次に<a href="%2$s" target="_blank">「予約ページ」</a>に移動してそれらを個別に管理します。

en: Bookings has been activated!
ja_JP: Bookings が有効化されました。

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
ja_JP: このクラスのインスタンスの非シリアライズは禁止されています。

en: Cloning is forbidden.
ja_JP: 複製は禁止されています。

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Visit Premium Customer Support
ja_JP: プレミアムカスタマーサポートフォーラムへ移動

en: Docs
ja_JP: ドキュメント

en: View Documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを表示

note: translators: %s WC download URL link.
en: Bookings requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
ja_JP: Bookings には、WooCommerce がインストールされ有効化されている必要があります。 こちらでダウンロードできます : %s

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
ja_JP: 予約を作成するためには、お使いのブラウザーが JavaScript に対応している必要があります。

note: translators: 1: person count
en: %d Persons
ja_JP: %d人

note: translators: %s: timezone name
en: in timezone: %s
ja_JP: タイムゾーン : %s

en: View my bookings &rarr;
ja_JP: 予約を表示 &rarr;

en: View booking &rarr;
ja_JP: 予約を表示 &rarr;

note: translators: 1: booking id
en: Booking #%s
ja_JP: 予約番号 #%s

en: My Bookings
ja_JP: 自分の予約

en: No bookings available yet.
ja_JP: まだ予約がありません。

en: Go Shop
ja_JP: ショップへ進む

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Booked
ja_JP: 予約済み

note: translators: 1: booking start date
en: This is a reminder that your booking will take place on %1$s. The details of your booking are shown below.
ja_JP: これは、予約の予定日が%1$sであることを知らせるリマインダーです。 予約の詳細は下記をご覧ください。

en: The details of your booking are shown below.
ja_JP: ご予約の詳細は下記の通りです。

note: translators: 1: order date
en: Order date: %s
ja_JP: 日付順: %s

note: translators: 1: order number
en: Order number: %s
ja_JP: 注文番号: %s

note: translators: 1: time zone
en: Time Zone: %s
ja_JP: タイムゾーン : %s

note: translators: 1: booking end date
en: Booking End Date: %s
ja_JP: 予約終了日: %s

note: translators: 1: booking start date
en: Booking Start Date: %s
ja_JP: 予約開始日: %s

note: translators: 1: booking title
en: Booking Type: %s
ja_JP: 予約の種類: %s

note: translators: 1: booking id
en: Booking ID: %s
ja_JP: 予約 ID: %s

note: translators: 1: booking product title
en: Booked: %s
ja_JP: 予約済: %s

en: The following booking has been cancelled by the customer. The details of the cancelled booking can be found below.
ja_JP: 顧客が以下の予約をキャンセルしました。 キャンセルされた予約の詳細は以下をご覧ください。

note: translators: 1: booking start date
en: This is a reminder that your booking will take place on %1$s.
ja_JP: これは、予約の予定日が%1$sであることを知らせるリマインダーです。

en: Your booking has been received and it's pending confirmation. The details of your booking are shown below.
ja_JP: 予約は送信され、確認待ちとなっています。 予約の詳細は下記をご覧ください。

en: Price
ja_JP: 金額

en: Quantity
ja_JP: 数量

note: translators: 1: checkout payment url
en: Pay for booking
ja_JP: 予約への支払い

note: translators: 1: checkout payment url
en: To pay for this booking please use the following link: %s
ja_JP: この予約への支払いには次のリンクを使用してください: %s

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
ja_JP: 予約を確認しました。予約の詳細は以下のとおりです。

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
ja_JP: ご質問や気になる点がありましたらお問い合わせください。

en: We are sorry to say that your booking could not be confirmed and has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
ja_JP: 希望されたご予約が承認できず、キャンセル扱いとなりました。キャンセルされたご予約の詳細は以下でご覧いただけます。

note: translators: 1: billing first name translators: 1: customer first name
en: Hello %s
ja_JP: %s さん、こんにちは

en: This booking is awaiting your approval. Please check it and inform the customer if the date is available or not.
ja_JP: この予約は承認待ちです。確認後、予約可能かどうかをお客様にお知らせください。

note: translators: 1: billing first and last name
en: A new booking has been made by %s. The details of this booking are as follows:
ja_JP: %s 様が新規予約をしました。詳細は次のとおりです。

note: translators: 1: billing first and last name
en: A booking has been made by %s and is awaiting your approval. The details of this booking are as follows:
ja_JP: %s 様が予約を行い、承認待ちの状態です。予約詳細は次のとおりです。

note: translators: 1: a href to booking
en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
ja_JP: この予約をダッシュボードから表示・編集できます: %s

en: Booking End Date
ja_JP: 予約終了日

en: Booking Start Date
ja_JP: 予約開始日

en: The following booking has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
ja_JP: 次の予約はキャンセルされました。 キャンセルされた予約の詳細は以下の通りです。

en: Choose a date above to see available times.
ja_JP: 利用可能時間を表示するには上で日付を選択してください。

en: Times are in
ja_JP: 時間 :

en: End
ja_JP: 終了

en: Year
ja_JP: 年

en: Start
ja_JP: 開始

en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: night | nights
ja_JP[0]: 泊

en: minute | minutes
ja_JP[0]: 分

en: hour | hours
ja_JP[0]: 時間

en: week | weeks
ja_JP[0]: 週

en: month | months
ja_JP[0]: 月

en: Rules with lower priority numbers will override rules with a higher priority (e.g. 9 overrides 10 ). Global rules take priority over product rules which take priority over resource rules. By using priority numbers you can execute rules in different orders.
ja_JP: 優先順位が低いルールより優先順位が高いルールが優先されます (例 : 9は10より優先されます)。 グローバルルールは商品ルールより、商品ルールはリソースルールより優先されます。 優先順位を使用することにより、異なる順序でルールを実行できます。

en: In Cart
ja_JP: カート内

en: Complete
ja_JP: 完了

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: Paid
ja_JP: 支払済み

en: Confirmed
ja_JP: 確認済み

en: Pending Confirmation
ja_JP: 承認待ち

en: Unpaid
ja_JP: 未払い

en: Time Zone
ja_JP: タイムゾーン

en: Booking Time
ja_JP: 予約時刻

en: Booking Date
ja_JP: 予約日

en: Partially Paid
ja_JP: 一部支払い済み

note: translators: 1: count, 2: count
en: Partially Paid <span class="count">(%s)</span> | Partially Paid <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 一部支払い済み <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Partially Paid
ja_JP: 一部支払い済み

en: Only applies to options which use quantity based prices.
ja_JP: 数量ベースの価格を使用するオプションにのみ適用されます。

en: Bookings: Multiply cost by block count
ja_JP: 予約: ブロック数分の費用を乗じる

en: Bookings: Multiply cost by person count
ja_JP: 予約: 人数分の費用を乗じる

en: Your booking is awaiting confirmation. You will be notified by email as soon as we've confirmed availability.
ja_JP: 予約は承認待ち中です。利用可能であることが確認次第、すぐにメールでお知らせさせていただきます。

en: Your booking has been confirmed. Thank you.
ja_JP: ご予約を受け付けました。ありがとうございます。

en: This order is awaiting confirmation from the shop manager
ja_JP: この注文はショップ運営者の確認待ちです

en: This gateway requires no configuration.
ja_JP: このゲートウェイには設定は不要です。

en: This is fictitious payment method used for bookings that requires confirmation.
ja_JP: これは、確認が必要な予約に使用される仮払いという方法です。

en: Request Confirmation
ja_JP: 確認をリクエスト

en: Check booking availability
ja_JP: 予約状況を確認

note: translators: %s: heading confirmation
en: This controls the main heading contained within the email notification for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ja_JP: ここでは、予約の確認を保留するメール通知に含まれる主要見出しを設定できます。 デフォルトの見出しを使用するには、空のままにしてください : <code>%s</code> 。

en: Email Heading (Pending confirmation)
ja_JP: メール件名 (確認保留中)

note: translators: %s: subject confirmation
en: This controls the email subject line for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
ja_JP: これは、確認待ちの予約に使用されるメールの件名を制御します。 デフォルトの件名を使用するには空白のままにしてください : <code>%s</code>。

en: Subject (Pending confirmation)
ja_JP: 件名 (確認保留中)

en: [{blogname}] A new booking for {product_title} (Order {order_number}) is awaiting your approval - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] 新規予約: {product_title} (注文 #{order_number}) が承認待ちです - {order_date}

en: [{blogname}] New booking for {product_title} (Order {order_number}) - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] {product_title} への新しい予約  (注文番号 {order_number}) - {order_date}

en: Confirm booking
ja_JP: 予約を承認

en: New booking
ja_JP: 新規予約

en: New booking emails are sent to the admin when a new booking is created and paid. This email is also received when a Pending confirmation booking is created.
ja_JP: 新しい予約が作成され支払われると、新しい予約のメールが管理者に送信されます。 また、このメールは確認待ちの予約が作成された場合にも送信されます。

en: [{blogname}] A reminder about your booking of {product_title}
ja_JP: [{blogname}] 予約「{product_title}」のリマインダー

en: Booking reminders are sent to the customer to remind them of an upcoming booking.
ja_JP: 予定された予約を知らせるために、予約のリマインダーが顧客に送信されます。

en: Booking Reminder
ja_JP: 予約リマインダー

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been received, and it's pending confirmation (Order {order_number}) - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] {product_title} の予約は送信され、確認待ちとなっています (注文{order_number}) - {order_date}

en: Booking pending confirmation emails are sent when the status of a booking goes to pending confirmation.
ja_JP: 予約のステータスが確認待ちになると、予約の確認待ちメールが送信されます。

en: Booking Pending Confirmation
ja_JP: 予約の確認待ち

en: Booking notification emails are sent manually from WooCommerce > Bookings > Send Notification.
ja_JP: 予約の通知メールは、「WooCommerce」>「予約」>「通知を送信」で手動で送信します。

en: Booking Notification
ja_JP: 予約通知

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been confirmed (Order {order_number}) - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] 「{product_title}」の予約を確認しました (注文番号 {order_number}) - {order_date}

en: Booking confirmed emails are sent when the status of a booking goes to confirmed.
ja_JP: 予約のステータスが確認済みになると、予約の確認済みメールが送信されます。

en: Booking Confirmed
ja_JP: 予約を確認しました

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been cancelled
ja_JP: [{blogname}] 「{product_title}」の予約をキャンセルしました

en: Multipart
ja_JP: マルチパート

en: Plain text
ja_JP: プレーンテキスト

en: Choose which format of email to send.
ja_JP: 送信するメール形式を選択してください。

en: Email type
ja_JP: メール形式

note: translators: %s: heading
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ja_JP: メール通知内に含まれるメインの見出しをコントロールします。デフォルトの見出しを使用する場合は空白のままにしてください: <code>%s</code>。

en: Email Heading
ja_JP: メール見出し

note: translators: %s: subject
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
ja_JP: メールの件名をコントロールします。デフォルトの件名を使用する場合は空白のままにしてください: <code>%s</code>。

note: translators: %s: admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
ja_JP: このメールの受信者 (半角カンマ区切り) を入力してください。デフォルトは <code>%s</code> です。

en: Recipient(s)
ja_JP: 受取人

en: Enable this email notification
ja_JP: このメール通知を有効化

en: Enable/Disable
ja_JP: 有効化/無効化

en: [{blogname}] A booking of {product_title} has been cancelled
ja_JP: [{blogname}] 「{product_title}」の予約をキャンセルしました

en: Booking Cancelled
ja_JP: 予約をキャンセルしました

en: Booking cancelled emails are sent when the status of a booking goes to cancelled.
ja_JP: 予約のステータスがキャンセル済みになると、予約のキャンセル済みメールが送信されます。

en: Admin Booking Cancelled
ja_JP: キャンセルされた予約の管理

en: Invalid booking person type.
ja_JP: 無効な予約するお客様の種類

note: translators: 1: person type sort order
en: Person Type #%d
ja_JP: お客様の種類 #%d

en: Invalid event.
ja_JP: 無効なイベントです。

note: translators: %s: Booking date
en: Booking &ndash; %s
ja_JP: 予約 &ndash; %s

en: Sorry, the selected block is not available
ja_JP: 申し訳ありません、選択されたブロックは利用可能ではありません

note: translators: 1: person name 2: minimum persons
en: The minimum %1$s per group is %2$d
ja_JP: グループあたりの最小 %1$s は%2$d人です

note: translators: 1: person name 2: maximum persons
en: The maximum %1$s per group is %2$d
ja_JP: グループあたりの最大 %1$s は%2$d人です

note: translators: 1: minimum persons
en: The minimum persons per group is %d
ja_JP: グループの最小人数 : %d

note: translators: 1: maximum persons
en: The maximum persons per group is %d
ja_JP: グループ毎の最大人数は%d人です

en: Sorry, bookings cannot start on this day.
ja_JP: 予約はこの日に開始できません。

note: translators: 1: maximum date
en: The latest booking possible is currently %s.
ja_JP: 現在、最も遅く予約可能なのは%sです。

note: translators: 1: minimum date
en: The earliest booking possible is currently %s.
ja_JP: 現在、最も早く予約可能なのは%sです。

en: You must choose a future date and time.
ja_JP: 未来の日時を選択する必要があります。

en: Time is required - please choose one above
ja_JP: 時間は必須です - 上から一つ選択して下さい

en: Date is required - please choose one above
ja_JP: 日付は必須です - 上から一つ選択して下さい

en: Duration is required - please enter a duration greater than zero
ja_JP: 期間は必須です。0以上の期間を入力してください。

en: Please choose a resource type
ja_JP: リソースの種類を選択して下さい

en: This block cannot be booked.
ja_JP: このブロックは予約できません。

note: translators: 1: available quantity 2: booking block date
en: There is a maximum of %1$d place remaining on %2$s | There are a maximum of %1$d places remaining on %2$s
ja_JP[0]: %2$sには予約可能枠が最大%1$dか所あります

note: translators: 1: available quantity
en: There is a maximum of %d place remaining | There are a maximum of %d places remaining
ja_JP[0]: 予約可能枠が最大%dか所あります

en: Free
ja_JP: 無料

note: translators: 1: display price
en: From: %s
ja_JP: %s より

en: Book now
ja_JP: 今すぐ予約

en: Check Availability
ja_JP: 利用可能か確認

[ctx: Guest string with name from booking order in brackets]
note: translators: 1: guest name
en: %s (Guest)
ja_JP: %s (ゲスト)

note: translators: 1: booking id 2: old status 3: new status
en: Booking #%1$d status changed from "%2$s" to "%3$s"
ja_JP: 予約 #%1$d のステータスが “%2$s” から "%3$s" に変更されました

en: Was In Cart
ja_JP: お買い物カゴに入っていた内容

en: Invalid product.
ja_JP: 無効な商品。

en: Product
ja_JP: 商品

en: Invalid data store.
ja_JP: データストアが無効です。

en: You cannot trash/delete a resource that has Bookings associated with it.
ja_JP: 予約が関連付けられているリソースはゴミ箱に移動したり削除したりできません。

en: Please visit our Bookings FAQs for more information
ja_JP: 詳細については、予約のよくある質問をご覧ください

en: You cannot trash/delete a bookable product that has Bookings associated with it.
ja_JP: 予約が関連付けられている予約可能な商品はゴミ箱に移動したり削除したりできません。

note: translators: 1: URL to Firstday settings 2: first day of week
en: Set start day from <a href="%1$s">WordPress settings</a> (%2$s)
ja_JP: <a href="%1$s">WordPress の設定</a> (%2$s) から開始日を設定します

en: Set start day from visitor's locale
ja_JP: 訪問者のローカルから開始日を設定します

en: Calendar start day
ja_JP: カレンダーの開始日

en: Whether to display the current timezone on the calendar frontend
ja_JP: カレンダーのフロントエンドに現在のタイムゾーンを表示するかどうか

en: Display a timezone
ja_JP: タイムゾーンを表示

note: translators: 1: URL to Timezone String settings
en: <div>Due to the sites current UTC offset selection the timezone above is displaying an estimation.</div><div>To ensure accurate timezone setups, select a location based timezone in the <a href="%1$s">WordPress settings</a>.</div>
ja_JP: <div>サイトの現在の UTC オフセットを選択したことにより、上記のタイムゾーンは推定時刻を表示しています。</div><div>タイムゾーンを正確に設定するには、<a href="%1$s">WordPress の設定</a>で所在地に基づいたタイムゾーンを選択してください。</div>

note: translators: 1: URL to Timezone String settings 2: server timezone
en: Display your local time from <a href="%1$s">WordPress settings</a> (%2$s)
ja_JP: <a href="%1$s">WordPress の設定</a>から %2$s でローカル時刻を表示します

en: Display visitor's local time
ja_JP: 訪問者のローカル時刻を表示

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: Schedule Bookings events, such as reminder emails and auto-completions of bookings, using your site’s configured timezone.
ja_JP: サイトの設定されたタイムゾーンを使用して、予約メールや予約の自動補完などの予約イベントをスケジュールします。

en: Enable Bookings Timezone Calculation
ja_JP: 予約のタイムゾーン計算を有効化

note: translators: 1: count, 2: count
en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: お買い物カゴ内 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
ja_JP: カート内

note: translators: 1: count, 2: count
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: キャンセル <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

note: translators: 1: count, 2: count
en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 承認保留中 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
ja_JP: 確認待ち

note: translators: 1: count, 2: count
en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 未払い <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
ja_JP: 未払

note: translators: 1: count, 2: count
en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 確認済み <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
ja_JP: 確認済み

note: translators: 1: count, 2: count
en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 支払い済み &amp; 確認済み <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
ja_JP: 支払・確認済み

note: translators: 1: count, 2: count
en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 完了 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
ja_JP: 完了

en: This is where bookings are stored.
ja_JP: ここに予約が保存されます。

en: All Bookings
ja_JP: 予約一覧

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
ja_JP: 予約

en: Parent Bookings
ja_JP: 親予約

en: No Bookings found in trash
ja_JP: ゴミ箱に予約はありません

en: No Bookings found
ja_JP: 予約はありません

en: Search Bookings
ja_JP: 予約を検索

en: View Booking
ja_JP: 予約を表示

en: New Booking
ja_JP: 新しい予約

en: Edit Booking
ja_JP: 予約を編集

en: Add New Booking
ja_JP: 新規予約を追加

en: Bookable resources are bookable within a bookings product.
ja_JP: 予約可能リソースは、予約商品で利用可能です。

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
ja_JP: リソース

en: Parent Resources
ja_JP: 親リソース

en: No Resource found in trash
ja_JP: ゴミ箱内にリソースが見つかりません

en: No Resource found
ja_JP: リソースが見つかりません

en: Search Resource
ja_JP: リソースを検索

en: View Resource
ja_JP: リソースを表示

en: New Resource
ja_JP: 新規リソース

en: Edit Resource
ja_JP: リソースを編集

en: Add New Resource
ja_JP: 新規リソース追加

en: Add Resource
ja_JP: リソース追加

en: Bookable resource
ja_JP: 予約可能なリソース

en: Bookable resources
ja_JP: 予約可能なリソース

en: Person Type
ja_JP: お客様の種類

en: Booking description:
ja_JP: 予約概要:

note: translators: 1: site name
en: Bookings from %s
ja_JP: 予約開始 %s

en: Booking
ja_JP: 予約

note: translators: %s URL to edit booking
en: NOTE: this event cannot be edited in Google Calendar. If you need to make changes, <a href="%s" target="_blank">please edit this booking in WooCommerce</a>.
ja_JP: 注 : このイベントは Google カレンダーで編集できません。 変更する必要がある場合は、<a href="%s" target="_blank">WooCommerce でこの予約を編集</a>してください。

en: Booking Type
ja_JP: 予約タイプ

en: Booking ID
ja_JP: 予約 ID

en: Failed to connect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
ja_JP: アカウントの連携に失敗しました。もう一度お試しください。問題が解決しない場合は、デバッグログオプションを有効にして何が起こっているか確認してみてください。

en: Account connected successfully!
ja_JP: アカウントの連携に成功しました。

en: Permission denied!
ja_JP: 権限がありません。

en: Account not properly connected, reset successfully!
ja_JP: アカウントが正常に接続されていません。正常にリセットしました。

en: Failed to disconnect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
ja_JP: アカウント連携の解除に失敗しました、もう一度お試しください。問題が解決しない場合は、デバッグログオプションを有効にして何が起こっているか確認してみてください。

en: Account disconnected successfully!
ja_JP: アカウントの切断に成功しました!

en: Disconnect
ja_JP: 接続解除

en: Successfully authenticated.
ja_JP: 認証に成功しました。

en: Connect with Google
ja_JP: Google 連携

en: Select a calendar from the list
ja_JP: リストからカレンダーを選択

note: translators: 1: log file path
en: Log Google Calendar events, such as API requests, inside %s
ja_JP: %s 内の API リクエストなどの Google カレンダーのイベントを記録する

en: Enable logging
ja_JP: ログを有効化

en: Debug Log
ja_JP: デバッグログ

en: Manage the sync flow between your Store calendar and Google calendar.
ja_JP: ストアのカレンダーと Google カレンダー間の同期フローを管理します。

en: Sync one way - from Store to Google
ja_JP: 一方向同期 - ストアから Google へ

en: Sync both ways - between Store and Google
ja_JP: 双方向同期 - ストアと Google 間

en: Sync Preference
ja_JP: 同期設定

en: Authorization
ja_JP: 承認

en: Google Calendar
ja_JP: Google カレンダー

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: WooCommerce Bookings Data Erased.
ja_JP: WooCommerce Bookings のデータを消去しました。

en: Booked order ID
ja_JP: 予約済み注文 ID

en: Booking end
ja_JP: 予約終了日

en: Booking start
ja_JP: 予約開始日

en: Booking Number
ja_JP: 予約番号

note: translators: %s: documentation link
en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
ja_JP: この拡張機能を使用すると、個人データを保存したり、外部サービスとデータを共有したりできます。<a href="%s" target="_blank">これはプライバシーポリシーに含めるかもしれないものを含め、どのように機能するかについては、こちらをご覧ください。</a>

en: WooCommerce Bookings Data
ja_JP: WooCommerce Bookings のデータ

en: Past Bookings
ja_JP: 終了した予約

en: Upcoming Bookings
ja_JP: 今後の予約

en: Today's Bookings
ja_JP: 本日の予約

en: All bookings start and end times except where stated differently are displayed in the following timezone:
ja_JP: すべての予約の開始および終了時間 (指定が異なる場合を除く) は、以下のタイムゾーンで表示されています。

en: Bookings
ja_JP: 予約

en: Invalid booking.
ja_JP: 無効な予約です。

en: Your booking can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ja_JP: 予約はキャンセルできません。 サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: Your booking was cancelled.
ja_JP: 予約がキャンセルされました。

en: Booking Person Discount (Amount Off Per Person)
ja_JP: 予約者割引 (一人あたりの割引料金)

en: A booking that requires confirmation has been removed from your cart. It is not possible to complete the purchased along with a booking that doesn't require confirmation.
ja_JP: 確認が必要な予約がカートから削除されました。 確認が不要な予約とともに購入することはできません。

note: translators: Admin notice with list of titles and links to bookable products removed from cart.
en: Bookings for %s have been removed from your cart due to inactivity.
ja_JP: %s の予約は、操作がなかったためお買い物カゴから削除されました。

note: translators: Admin notice with title and link to bookable product removed from cart.
en: A booking for %s has been removed from your cart due to inactivity.
ja_JP: %s の予約は、操作がなかったためお買い物カゴから削除されました。

en: End time
ja_JP: 終了時刻

en: Ends
ja_JP: 終了

note: translators: %d: booking duration in hours
en: %d Hour | %d Hours
ja_JP[0]: %d時間

note: translators: %d: booking duration in minutes
en: %d Minute | %d Minutes
ja_JP[0]: %d分

note: translators: 1: quantity available
en: %d left | %d left
ja_JP[0]: 残り%d件

en: Start time
ja_JP: 開始時刻:

en: Starts
ja_JP: 開始

note: translators: 1: block cost 2: duration unit
en: +%1$1s per %2$2s
ja_JP: %2$2s あたり +%1$1s

en: day | days
ja_JP[0]: 日

en: block | blocks
ja_JP[0]: ブロック

note: translators: %s: product duration in minutes
en: &times; %s minutes
ja_JP: &times; %s分

note: translators: %s: product duration in hours
en: &times; %s hours
ja_JP: &times; %s時間

en: Night(s)
ja_JP: 泊

note: translators: %s: product duration in nights
en: &times; %s nights
ja_JP: &times; %s泊

note: translators: %s product duration in days
en: &times; %s days
ja_JP: &times; %s日

note: translators: %s: product duration in weeks
en: &times; %s weeks
ja_JP: &times; %s週間

note: translators: %s: product duration in months
en: &times; %s Months
ja_JP: &times; %sヶ月

en: Store server time:
ja_JP: ストアのサーバー時刻 :

en: To clear selection, pick a new start date
ja_JP: 選択を消去するには、新しい開始日を選択します

en: Please select the options for your booking and make sure duration rules apply.
ja_JP: 予約のオプションを選択し、期間ルールが適用されるようにしてください。

en: Dates
ja_JP: 日付

en: Choose an End Date
ja_JP: 終了日を選択

en: Choose a Start Date
ja_JP: 開始日を選択

en: This date is available
ja_JP: この日は予約可能です

en: This date is partially booked - but bookings still remain
ja_JP: この日は一部予約済みですがまだ予約可能です

en: This date is fully booked and unavailable
ja_JP: この日は満員で予約不可です

en: This date is unavailable
ja_JP: この日は無効です

en: Previous
ja_JP: 前

en: Close
ja_JP: 閉じる

note: translators: 1: Text to insert into label string
en: Start %s
ja_JP: %sを開始

en: Date
ja_JP: 日付

en: Sorting order.
ja_JP: ソート順。

en: Quantity of resource.
ja_JP: リソースの数量。

en: ID of parent bookable product.
ja_JP: 親である予約可能な商品の ID

en: Name of resource.
ja_JP: リソース名。

en: Cost per block of resource.
ja_JP: リソースのブロックあたりのコスト。

en: Base cost for resource.
ja_JP: リソースの基本コスト。

en: To date for availability range.
ja_JP: 予約可能範囲の終了日。

en: From date for availability range.
ja_JP: 予約可能範囲の開始日。

en: To time for availability range.
ja_JP: 予約可能範囲の終了時刻。

en: From time for availability range.
ja_JP: 予約可能範囲の開始時刻。

en: Priority for how availability rule is applied.
ja_JP: 予約可能枠ルールの適用の優先順位。

en: Whether or not the resource is bookable during the time range.
ja_JP: その時間範囲中にリソースが予約可能かどうか。

en: Availability date/time range type string.
ja_JP: 予約可能枠の日付 / 時刻範囲タイプの文字列。

en: Booking can be cancelled by customer.
ja_JP: 予約は顧客によりキャンセル可能です。

en: Days days of week bookings cannot start. Array of numeric day indexes with 0 being Sunday.
ja_JP: Days 予約を開始できない曜日。 日付の数値配列のインデックスは、0を日曜日とします。

en: Booking require confirmation.
ja_JP: 予約には確認が必要です。

en: Max bookings per block.
ja_JP: ブロック毎の最大予約数

en: Base cost.
ja_JP: 基本費用

en: How the base cost should be modified.
ja_JP: 基本コストをどのように修正するか。

en: Block cost.
ja_JP: ブロック費用

en: How the block cost should be modified.
ja_JP: ブロックのコストをどのように修正するか。

en: Date range type.
ja_JP: 日付範囲タイプ。

en: Pricing rules.
ja_JP: 価格設定ルール。

en: Min persons which can be booked per booking.
ja_JP: 予約可能な予約あたりの最小人数。

en: Max persons which can be booked per booking.
ja_JP: 予約可能な予約あたりの最大人数。

en: Min duration of units a booking can be.
ja_JP: 予約あたりの最小期間。

en: Max duration of units a booking can be.
ja_JP: 予約あたりの最大期間。

en: Units for min_date_value.
ja_JP: min_date_value の単位。

en: Min amount af min_date_units into the future a block is bookable.
ja_JP: ブロックが予約可能となる未来の min_date_units の最小数量。

en: Min date value combined with min date unit.
ja_JP: 最小日付値を最小日付単位と組み合わせたもの。

en: Units for max_date_value.
ja_JP: max_date_value の単位。

en: Max amount af max_date_units into the future a block is bookable.
ja_JP: ブロックが予約可能となる未来の max_date_units の最大数量。

en: Max date value combined with max date unit.
ja_JP: 最大日付値を最大日付単位と組み合わせたもの。

en: Product has restricted days.
ja_JP: 商品の日付が制限されています。

en: Product has resources defined.
ja_JP: 商品のリソースが定義されています。

en: Product has persons defined.
ja_JP: 商品のユーザーが定義されています。

en: Product has different types of persons.
ja_JP: 商品に異なるタイプのユーザーがいます。

en: Each person counts as a booking.
ja_JP: 予約としてカウントする各ユーザー。

en: Will multiply cost by number of persons.
ja_JP: コストを人数で掛けます。

en: Time of day first block starts.
ja_JP: 最初のブロックが開始する時刻。

en: Customer can pick a range of days on calendar.
ja_JP: 顧客はカレンダーで日付範囲を選択できます。

en: Size in duration units of each block.
ja_JP: 各ブロックの期間単位のサイズ。

en: Unit duration is defined in.
ja_JP: 単位となる期間が定義されています。

en: How duration is defined.
ja_JP: 期間をどのように定義するか。

en: Product cost displayed.
ja_JP: 表示される商品コスト。

en: If 'available' product is bookable unless made unbookable by availability rules.
ja_JP: 予約可否ルールにより予約不可とされた場合を除く、「予約可能」商品が予約可能かどうか。

en: Product cost.
ja_JP: 商品コスト。

en: If true only the first block in checked for availability.
ja_JP: true の場合、最初のブロックのみ予約可否がチェックされます。

en: How many limit units in advance users are allowed to cancel bookings.
ja_JP: ユーザーによる予約の事前キャンセルが許可される制限数。

en: The unit limit is defined in. Valid values are 'month', 'day', 'hour', and 'minute'.
ja_JP: 制限が定義されています。 有効な値は「月」、「日」、「時間」、「分」です。

en: How the calendar will display on the product page. Valid values are 'always_visible' or ''.
ja_JP: 商品ページでのカレンダーの表示方法。 有効な値は「always_visible」または「」です。

en: Required buffer Period between bookings.
ja_JP: 予約間で必要なバッファー期間。

en: Base cost of each block.
ja_JP: 各ブロックの基本コスト。

en: Priority of rule.
ja_JP: ルールの優先順位。

en: Rule marks things as bookable or not, 'yes' or 'no'.
ja_JP: 項目を「yes」または「no」で予約可否をマークするルール。

en: Ending day if 'to' is a time.
ja_JP: 「to」が時刻の場合の終了日。

en: Starting day if 'from' is a time.,
ja_JP: 「from」が時刻の場合の開始日。

en: Ending month/day/week inclusive.
ja_JP: 終了の月 / 日 / 週は含まれます。

en: Starting month/day/week inclusive.
ja_JP: 開始の月 / 日 / 週は含まれます。

en: Availability type.
ja_JP: 予約可能枠のタイプ。

en: Availability rules defined on product level.
ja_JP: 商品単位で定義された予約可能枠ルール。

en: Apply adjacent buffers.
ja_JP: 隣接した枠にバッファーを適用します。

en: Limit result set to products assigned a specific resource ID.
ja_JP: 結果を特定のリソース ID を割り当てられた商品に制限。

en: Not a bookable product
ja_JP: 予約可能な商品ではありません

en: Whether to bypass trash and force deletion.
ja_JP: ゴミ箱に入れずに強制的に削除するかどうか。

en: Unique identifier for the resource.
ja_JP: リソースに固有の識別子。

en: Sorry, you are not allowed to access this tab.
ja_JP: このタブにアクセスする権限がありません。

note: translators: %s: file extension
en: Attach %s file
ja_JP: %s ファイルの添付

en: Attachment
ja_JP: 添付

en: The following tags can be inserted in your message/subject and will be replaced dynamically
ja_JP: 次のタグをメッセージ・件名に挿入することができ、これらは動的に置き換えられます

en: The message you wish to send
ja_JP: 送信したいメッセージ

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Email subject
ja_JP: メール件名

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Select a booking product...
ja_JP: 予約商品を選択して下さい...

en: Booking Product
ja_JP: 予約商品

note: translators: 1: starting strong tag 2: closing strong tag 3: starting a href tag 4: closing a href tag
en: You may send an email notification to all customers who have a %1$sfuture%2$s booking for a particular product. This will use the default template specified under %3$sWooCommerce > Settings > Emails%4$s.
ja_JP: 特定の商品に対し%1$s今後%2$sの予約があるすべての顧客にメール通知を送信できます。 これは、%3$s「WooCommerce」>「設定」>「メール」%4$sで指定したデフォルトのテンプレートが使用されます。

en: Next
ja_JP: 次

en: Don't create an order for this booking.
ja_JP: この予約の注文を作成しない。

en: Assign this booking to an existing order with this ID:
ja_JP: この ID を持つ既存の注文にこの予約を割り当てる。

en: Create a new corresponding order for this new booking. Please note - the booking will not be active until the order is processed/completed.
ja_JP: この新しい予約向けに新しい対応した注文を作成する。 注意 - 注文が処理または完了するまで、予約は有効とはならなりません。

en: Create Order
ja_JP: 受注作成

en: Select a bookable product...
ja_JP: 予約商品を選択して下さい...

en: Bookable Product
ja_JP: 予約商品

en: You can create a new booking for a customer here. This form will create a booking for the user, and optionally an associated order. Created orders will be marked as pending payment.
ja_JP: お客さまに対する新規予約を作成できます。このフォームはユーザーまたは関連する受注データに基づいて予約を作成します。作成された受注データは支払い保留中として扱われます。

en: Booking Data
ja_JP: 予約データ

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Past availability are hidden from this list.
ja_JP: このリストでは、過去の予約可能枠は非表示になっています。

en: Title
ja_JP: タイトル

en: This section will set the availability of your store (ie Open and closed hours). All bookable products will adopt your store's availability.
ja_JP: このセクションでは、ストアの予約可能枠 (開店時間および閉店時間) を設定します。 予約可能な商品のすべてにストアの予約可能枠が適用されます。

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存しました

note: translators: %s: Additional note added to a booking.
en: Note: %s
ja_JP: 注: %s

en: Resources:
ja_JP: リソース :

en: Day
ja_JP: 日

en: Month
ja_JP: 月

en: Schedule
ja_JP: 予約投稿

en: Today
ja_JP: 今日

en: All Resources
ja_JP: すべてのリソース

en: All Products
ja_JP: すべての商品

en: Filter By
ja_JP: 絞り込み条件

[ctx: date format]
en: D
ja_JP: 12

en: Manage Resources
ja_JP: リソースを管理

en: New resource
ja_JP: 新規リソース

en: Add/link Resource
ja_JP: リソースを追加・リンク

en: Resources are used if you have multiple bookable items, e.g. room types, instructors or ticket types. Availability for resources is global across all bookable products.
ja_JP: リソースは複数の選択肢がある場合に使用されます (例: 部屋タイプ・講師・チケットの種類)。リソースの利用状況は、予約可能な商品すべてに対して全体に適用されます。

en: Customer selected resources allow customers to choose one from the booking form.
ja_JP: 顧客が選択したリソースにより、顧客は予約フォームから1つ選択できるようになります。

en: Automatically assigned
ja_JP: 自動割当

en: Customer selected
ja_JP: お客様が選択

en: Resources are...
ja_JP: リソースは...

en: The label shown on the frontend if the resource is customer defined.
ja_JP: お客さまが定義したリソースの場合、フロントエンドに表示されるラベル。

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Edit resource
ja_JP: リソースを編集

en: Remove
ja_JP: 削除

en: All matching rules will be applied to the booking.
ja_JP: 一致するすべてのルールが予約に適用されます。

en: Enter a cost for this rule. Applied to each booking block.
ja_JP: このルールの費用を入力してください。各予約ブロックごとに適用されます。

en: Enter a cost for this rule. Applied to the booking as a whole.
ja_JP: このルールの費用を入力してください。予約全体に適用されます。

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
ja_JP: コストはフロントエンドでユーザーに表示されます。 空にすると自動で計算されます。 予約にコストが複数ある場合は、「from:」が頭に付きます。

en: Display cost
ja_JP: 費用を表示

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
ja_JP: これは予約されたブロックあたりの費用です。 他のすべての費用 (リソースと人) は、これに加算されます。

en: Block cost
ja_JP: ブロック費用

en: One-off cost for the booking as a whole.
ja_JP: 予約毎の費用。

en: Base cost
ja_JP: 基本費用

en: Date Range with time
ja_JP: 日時の範囲

en: Block count
ja_JP: ブロック数

en: Person count
ja_JP: 人数

en: Time Range
ja_JP: 時間の範囲

en: Add Person Type
ja_JP: お客様の種類を追加

en: Expand all
ja_JP: すべて展開

en: Close all
ja_JP: すべて閉じる

en: Person types
ja_JP: お客様の種類

en: Person types allow you to offer different booking costs for different types of individuals, for example, adults and children.
ja_JP: お客様の種類、例えば大人と子供で異なる予約費用を提供できるようになります。

en: Enable person types
ja_JP: お客様の種類を有効化

en: Enable this to count each person as a booking until the max bookings per block (in availability) is reached.
ja_JP: これを有効にすると、ブロック (上記) ごとの最大予約数に達するまで、予約を人数としてカウントします。

en: Count persons as bookings
ja_JP: 人数を予約数としてカウント

en: Enable this to multiply the entire cost of the booking (block and base costs) by the person count.
ja_JP: これを有効にして予約全体のコスト額 (ブロックと基本コスト) を人数で掛けます。

en: Multiply all costs by person count
ja_JP: 全ての費用を人数分乗じる

en: The maximum number of persons per booking.
ja_JP: 予約毎の最大人数。

en: Max persons
ja_JP: 最大人数

en: The minimum number of persons per booking.
ja_JP: 予約毎の最小人数。

en: Min persons
ja_JP: 最低人数

en: Max
ja_JP: 最大金額

en: Min
ja_JP: 最小値

en: Description
ja_JP: 説明

en: Block Cost
ja_JP: リソースをブロック

en: Base Cost
ja_JP: 基本料金

en: Person Type Name
ja_JP: お客様の種類の名前

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切替

en: Unlink
ja_JP: リンク解除

en: before the start date.
ja_JP: 開始日の前。

en: Booking can be cancelled until
ja_JP: 以下の日時までキャンセル可能:

en: Check this box if the booking can be cancelled by the customer after it has been purchased. A refund will not be sent automatically.
ja_JP: 予約の購入後、顧客によるキャンセルが可能な場合はこのボックスをチェックします。 返金は自動で送信されません。

en: Can be cancelled?
ja_JP: キャンセルを許可しますか ?

en: Check this box if the booking requires admin approval/confirmation. Payment will not be taken during checkout.
ja_JP: 予約が管理者の承認/確認を必要とする場合、これをチェックして下さい。購入手続き時に支払いは行われません。

en: Requires confirmation?
ja_JP: 確認を必要とするか?

en: Calendar always visible
ja_JP: カレンダーを常に表示する

en: Display calendar on click
ja_JP: クリックでカレンダーを表示

en: Choose how the calendar is displayed on the booking form.
ja_JP: 予約フォームでのカレンダーの表示方法を選択してください。

en: Calendar display mode
ja_JP: カレンダー表示モード

en: Lets the user select a start and end date on the calendar - duration will be calculated automatically.
ja_JP: ユーザーが開始日と終了日をカレンダーで選択できるようにします。期間は自動で選択されます。

en: Enable Calendar Range Picker?
ja_JP: カレンダーで範囲選択機能を有効にしますか ?

en: The maximum allowed duration the user can input.
ja_JP: ユーザーが入力できる最長の期間。

en: Maximum duration
ja_JP: 最長期間

en: The minimum allowed duration the user can input.
ja_JP: ユーザーが入力できる最短の期間。

en: Minimum duration
ja_JP: 最短期間

en: Minute(s)
ja_JP: 分

en: Customer defined blocks of
ja_JP: 次の顧客定義のブロック :

en: Fixed blocks of
ja_JP: 固定ブロック

en: Booking duration
ja_JP: 予約期間

en: Restrict the days of the week that are able to be selected on the calendar; this will not affect your availability. For more information on restricting start and end days you can
ja_JP: カレンダーで選択可能な曜日を制限します。これは予約可否には影響しません。 開始日と終了日の詳細については、

en: Restrict selectable days?
ja_JP: 選択可能な曜日を制限しますか ?

en: view our documentation here.
ja_JP: こちらのドキュメントをご覧ください。

en: First block starts at...
ja_JP: 最初のブロックの始まりは...

en: This option affects how bookings are checked for availability.
ja_JP: このオプションは、予約可否の確認方法に影響します。

en: The starting block only
ja_JP: 開始ブロックのみ

en: All blocks being booked
ja_JP: 予約されているすべてのブロック

en: Check rules against...
ja_JP: ルールをチェック...

en: This option affects how you use the rules below.
ja_JP: このオプションは、以下のルールの使用方法に影響します。

en: not-available by default
ja_JP: 規定で利用不可

en: available by default
ja_JP: 規定で利用可能

en: All dates are...
ja_JP: 全ての日付は...

en: By default buffer period applies forward into the future of a booking. Enabling this option will apply adjacently (before and after Bookings).
ja_JP: デフォルトでは、バッファー期間は予約より後の期間に適用されます。 このオプションを有効にすると、隣接した期間に適用されます (予約の前後)。

en: Adjacent Buffering?
ja_JP: 隣接期間へのバッファリングを追加しますか ?

en: between bookings
ja_JP: 予約の間

en: Require a buffer period of
ja_JP: 必須バッファ期間:

en: Maximum block bookable
ja_JP: 予約可能な最大ブロック数

en: into the future
ja_JP: 未来の日付まで

en: Hour(s)
ja_JP: 時間

en: Day(s)
ja_JP: 日

en: Week(s)
ja_JP: 週

en: Month(s)
ja_JP: 月

en: Minimum block bookable
ja_JP: 予約可能な最小ブロック数

en: The maximum bookings allowed for each block. Can be overridden at resource level.
ja_JP: ブロックごとに許容される最大の予約。リソースレベルで上書きできます。

en: Max bookings per block
ja_JP: ブロック毎の最大予約数

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Invalid recurring rule
ja_JP: 無効な繰り返しルール

en: , except
ja_JP: 、次を除く :

en: Repeating
ja_JP: 繰り返し

en: Date Range with recurring time
ja_JP: 繰り返しの時間での日付範囲

en: Time Range (all week)
ja_JP: 時間の範囲 (1週間中)

en: Time Ranges
ja_JP: 時間の範囲

en: Range of days
ja_JP: 曜日の範囲

en: Range of weeks
ja_JP: 週の範囲

en: Range of months
ja_JP: 月の範囲

en: Date range with time
ja_JP: 日時の範囲

en: Date range
ja_JP: 日付の範囲

en: Google Event
ja_JP: Google イベント

en: Google Recurring Event
ja_JP: Google 繰り返しイベント

note: translators: 1: week number
en: Week %s
ja_JP: %s週

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: December
ja_JP: 12月

en: November
ja_JP: 11月

en: October
ja_JP: 10月

en: September
ja_JP: 9月

en: August
ja_JP: 8月

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: May
ja_JP: 5月

en: April
ja_JP: 4月

en: March
ja_JP: 3月

en: February
ja_JP: 2月

en: January
ja_JP: 1月

en: Classic Mode
ja_JP: クラシックモード

en: Calendar Mode
ja_JP: カレンダーモード

note: translators: %s: Number of posts that have expired
en: Removed %s expired In Cart booking(s).
ja_JP: 期限切れとなったお買い物カゴの予約を%s件削除しました。

en: Save/update the booking
ja_JP: 予約を保存/更新

en: Save Booking
ja_JP: 予約を保存

en: Move to trash
ja_JP: ゴミ箱へ移動

en: Booking actions
ja_JP: 予約操作

note: translators: 0: number of bookings that require confirmation, 1: number of bookings that require confirmation
en: <strong>%s booking(s)</strong> require confirmation | <strong>%s booking(s)</strong> require confirmation
ja_JP[0]: <strong>%s件の予約</strong> : 確認が必要

note: translators: 0: number of bookings, 1: number of bookings
en: <strong>%s booking(s)</strong> new bookings this month | <strong>%s booking(s)</strong> new bookings this month
ja_JP[0]: <strong>%s件の予約</strong> : 今月の新規予約

en: Qty
ja_JP: 数量

en: Pricing
ja_JP: 価格

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Cost
ja_JP: 価格

en: Calendar Connection
ja_JP: カレンダーの接続

en: Timezones
ja_JP: タイムゾーン

en: Store Availability
ja_JP: ストアの予約可能枠

en: Notification sent successfully
ja_JP: 通知を送信しました

en: Please enter a subject
ja_JP: 件名を入力してください

en: Please enter a message
ja_JP: メッセージを入力して下さい

en: Please choose a product
ja_JP: 商品を選択して下さい

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Send Notification
ja_JP: 通知を送信

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Add Booking
ja_JP: 予約を追加

en: Add a bookable product
ja_JP: 予約可能な商品を追加

en: Set my availability
ja_JP: 予約可能枠を設定

en: To get set up, you'll need to set your availability or add a bookable product.
ja_JP: 設定を開始するには、予約可能枠を設定するか予約可能な商品を追加します。

en: You're almost ready to take bookings!
ja_JP: あと少しで予約を受け付ける準備が整います。

en: End time (local timezone):
ja_JP: 終了日 (ローカルタイムゾーン) :

en: Start time (local timezone):
ja_JP: 開始日 (ローカルタイムゾーン) :

en: End time:
ja_JP: 終了時刻 :

en: Start time:
ja_JP: 開始時刻:

en: Check this box if the booking is for all day.
ja_JP: 終日予約にするにはチェックを入れてください。

en: All day booking:
ja_JP: 終日予約 :

en: End date:
ja_JP: 終了日時:

en: Start date:
ja_JP: 開始日時:

en: Booking date &amp; time
ja_JP: 予約の日時

en: Parent booking ID:
ja_JP: 親予約 ID:

en: Booked product:
ja_JP: 予約済み商品:

en: Booking specification
ja_JP: 予約仕様

[ctx: Admin booking guest placeholder]
note: translators: 1: guest name
en: Guest (%s)
ja_JP: ゲスト (%s)

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Customer:
ja_JP: 顧客:

en: Booking status:
ja_JP: 予約状態:

en: Date created:
ja_JP: 注文作成日:

en: Order ID:
ja_JP: 注文 ID:

en: General details
ja_JP: 一般詳細

note: translators: 1: bookings addon title
en: Booking type: %s
ja_JP: 予約タイプ: %s

note: translators: 1: href to order id
en: Linked to order %s.
ja_JP: 注文 %s にリンクしました。

note: translators: 1: booking id
en: Booking #%s details
ja_JP: 予約番号%sの詳細

note: translators: 1: product type
en: This booking is missing a required add-on (product type: %s). Some information is shown below but might be incomplete. Please install the missing add-on through the plugins screen.
ja_JP: この予約に必要なアドオンがありません (商品タイプ : %s)。 以下に一部の情報を表示していますが、完全ではない可能性があります。 不足しているアドオンをプラグイン画面でインストールしてください。

en: It appears the booking product associated with this booking has been removed.
ja_JP: この予約に関連付けられている予約商品が削除されたようです。

note: translators: 1: maximum bookable date
en: This booking is scheduled over the product's allowed max booking date (%s). Please ensure this is correct.
ja_JP: この予約は商品の最大予約可能日数 (%s) を超えています。間違いがないかどうかご確認ください。

en: This booking is scheduled over 2 years into the future. Please ensure this is correct.
ja_JP: この予約は将来2年以上の範囲にわたっています。間違いがないかどうかご確認ください。

en: Booking Details
ja_JP: 予約詳細

en: Phone:
ja_JP: 電話:

en: No billing address set.
ja_JP: お客様情報が設定されていません

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Customer details
ja_JP: お客様の詳細

en: Error: Could not create item
ja_JP: エラー:アイテムを作成できません

en: Error: Could not create order
ja_JP: エラー:注文を作成できません

en: Invalid order ID provided
ja_JP: 無効な注文 ID です

en: Please choose a bookable product
ja_JP: 予約商品を選択して下さい

en: Error - please try again
ja_JP: エラーが発生しました - 再度試して下さい

en: All Bookable Products
ja_JP: 全ての予約商品

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: View
ja_JP: 表示

note: translators: 1: a href to booking id
en: Booking #%d
ja_JP: 予約 #%d

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: Order
ja_JP: 注文

en: Booked By
ja_JP: 予約者

en: # of Persons
ja_JP: 人数

en: Booked Product
ja_JP: 予約商品

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Booking Title
ja_JP: 予約タイトル

note: translators: 1: number of booking statuses change
en: %1$s booking status changed. | %1$s booking statuses changed.
ja_JP[0]: %1$s 予約ステータスが変更されました。

en: Mark bookings as unpaid
ja_JP: 未払の予約

en: Mark bookings as paid
ja_JP: 支払済の予約

en: Cancel bookings
ja_JP: キャンセルされた予約

en: Unconfirm bookings
ja_JP: 未確認の予約

en: Confirm bookings
ja_JP: 確認済の予約

note: translators: 1: person id 2: person name 3: person count
en: Person #%1$s - %2$s (%3$s)
ja_JP: ユーザー #%1$s - %2$s (%3$s人)

en: Resource #
ja_JP: リソース #

en: Booked by
ja_JP: 予約者

en: Person(s)
ja_JP: 人数

note: translators: 1: number of bookings that are not displayed on calendar day
en: %d more
ja_JP: %d その他

en: (From Google Calendar)
ja_JP: (Google カレンダーから)

en: All Day
ja_JP: 終日

en: Cheatin&#8217; huh?
ja_JP: 間違えましたか ?

en: No blocks available.
ja_JP: 利用可能なブロックがありません。

en: Please enter a valid date.
ja_JP: 有効な日付を入力してください

en: Booking cost
ja_JP: 予約費用

en: This booking is unavailable.
ja_JP: この予約は利用できません。

en: You have taken too long. Please go back and retry.
ja_JP: トークンが長過ぎます。戻って再度試して下さい。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスするための十分なアクセス許可がありません。

en: Unable to add resource
ja_JP: リソースを追加できません

en: The resource has already been linked to this product
ja_JP: リソースはすでにこの商品と紐付けられています。

en: Enable this if this bookable product has multiple bookable resources, for example room types or instructors.
ja_JP: 部屋の種類・講師など、この予約商品が複数の予約リソースを有する場合、チェックします。

en: Has resources
ja_JP: リソースが必要

en: Enable this if this bookable product can be booked by a customer defined number of persons.
ja_JP: 顧客がこの予約商品に対して人数を指定することができる場合、チェックします。

en: Has persons
ja_JP: 予約に人数が必要

en: Resource
ja_JP: リソース

en: Customer
ja_JP: お客様

en: View details
ja_JP: 詳細を表示

en: Enter a name for the new resource
ja_JP: 新規リソースの名称を入力してください

en: days
ja_JP: 日

en: hours
ja_JP: 時間

en: minutes
ja_JP: 分

en: Are you sure you want to remove this resource?
ja_JP: 本当にこのリソースを削除しますか？

en: Are you sure you want to remove this person type?
ja_JP: 本当にこのお客様の種類を削除しますか？

en: Bookable product
ja_JP: 予約商品

en: Booking submitted.
ja_JP: 予約を送信しました。

en: Booking saved.
ja_JP: 予約を保存しました。

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Booking updated.
ja_JP: 予約を更新しました。

en: Persons
ja_JP: 人数

en: Costs
ja_JP: 費用

en: Availability
ja_JP: 在庫状態

en: Resources
ja_JP: リソース

en: This tool will clear all expired In Cart bookings.
ja_JP: このツールにより、期限切れとなった予約がお買い物カゴから消去されます。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear expired In Cart bookings
ja_JP: 期限切れとなった予約をお買い物カゴから消去

en: This tool will clean the person types that are not used by any booking or a product.
ja_JP: このツールは、予約や商品によって使用されていないお客様の種類をきれいにします。

en: Clean Person Types
ja_JP: ユーザーのタイプを消去

en: Clean unused Person Types from DB
ja_JP: 未使用のユーザーのタイプをデータベースから消去

en: Bookings Addons
ja_JP: 予約アドオン

en: bookings-extensions
ja_JP: 予約拡張機能

en: Add Range
ja_JP: 範囲追加

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: If not bookable, users won't be able to choose this block for their booking.
ja_JP: 「いいえ」の場合、顧客はこのブロックを予約できなくなります。

en: Bookable
ja_JP: 予約可能

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Range type
ja_JP: 範囲の種類

en: The quantity of this resource available at any given time.
ja_JP: 利用可能なリソースの量

en: Available Quantity
ja_JP: 予約可能数

en: Resource details
ja_JP: リソースの詳細

en: Edit
ja_JP: 編集

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Parent products
ja_JP: 親商品

en: Name
ja_JP: 名前

en: Bookable resource name
ja_JP: 予約可能なリソースの名前

note: Description of the plugin
en: Setup bookable products such as for reservations, services and hires.
ja_JP: 座席、サービス、時間制雇用など、予約可能なプロダクトを設定。
