WooCommerce - Extensions - WooCommerce Bookings - en to fa translation catalogue (441 entries)

en: Google Calendar:
fa: تقویم گوگل

en: at
fa: در

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: left
fa: چپ

en: Edit booking
fa: تغییرات در رزور

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: Next Month
fa: ماه بعد

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
fa: با عرض پوزش، شما اجازهٔ ویرایش این مورد را ندارید.

en: Export
fa: خروج

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
fa: نمونه‌های غیررسمی این کلاس ممنوع است.

en: Cloning is forbidden.
fa: کپی کردن ممنوع است.

en: Premium Support
fa: پشتیبانی ویژه

en: Docs
fa: مستندات

en: View Documentation
fa: نمایش مستندات

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
fa: مرورگر شما باید جاوا اسکریپت را فعال به رزرو پشتیبانی می کند.

en: View booking &rarr;
fa: نمایش رزو &rarr;

en: Cancel
fa: رد کردن

en: Booked
fa: رزرو

en: The details of your booking are shown below.
fa: جزئیات رزرو خود را در زیر نشان داده شده است.

note: translators: 1: order date
en: Order date: %s
fa: زمان سفارس: %s

note: translators: 1: order number
en: Order number: %s
fa: شماره سفارش:  %s

note: translators: 1: booking end date
en: Booking End Date: %s
fa: تاریخ پایان رزور:  %s

note: translators: 1: booking start date
en: Booking Start Date: %s
fa: تاریخ آغاز رزرو:  %s

note: translators: 1: booking title
en: Booking Type: %s
fa: نوع رزور: %s

note: translators: 1: booking id
en: Booking ID: %s
fa: شناسه رزور:  %s

note: translators: 1: booking product title
en: Booked: %s
fa: رزرو شد:  %s

en: Price
fa: قیمت

en: Quantity
fa: تعداد

note: translators: 1: checkout payment url
en: Pay for booking
fa: پرداخت هزینه رزرو

note: translators: 1: checkout payment url
en: To pay for this booking please use the following link: %s
fa: برای پرداخت هزینه هزینه رزرو به لینک مراجه کنید:   %s

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
fa: رزرو شما تایید شده است. جزئیات رزرو خود را در زیر نشان داده شده است.

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
fa: لطفا با ما تماس بگیرید اگر شما هر گونه سوال یا نگرانی داشته باشد.

en: We are sorry to say that your booking could not be confirmed and has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
fa: ما متاسفیم که می گویند که رزرو خود را نمی تواند تایید شود و لغو شده است. جزئیات رزرو لغو در زیر آمده است.

note: translators: 1: billing first name translators: 1: customer first name
en: Hello %s
fa: سلام   %s

en: This booking is awaiting your approval. Please check it and inform the customer if the date is available or not.
fa: این رزرو در انتظار تایید شما می باشد. خواهشمندیم بررسی کرده و اگر تاریخ مجاز یا غیرمجاز باشد، خریدار را آگاه کنید.

note: translators: 1: billing first and last name
en: A new booking has been made by %s. The details of this booking are as follows:
fa: رزرو جدید اناجم شده توسط  %s.شرح کامل اطلاعات رزرو:

note: translators: 1: a href to booking
en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
fa: شما می توانید این رزرو را در پیشخوان نمایش و ویرایش کنید: %s

en: Booking End Date
fa: تاریخ پایان رزرو

en: Booking Start Date
fa: تاریخ آغاز رزرو

en: Choose a date above to see available times.
fa: برای دیدن بار در دسترس تاریخ بالا را انتخاب کنید.

en: End
fa: پایان

en: Year
fa: سال

en: YYYY
fa: سال

en: dd
fa: روز

en: mm
fa: ماه

en: Start
fa: شروع

en: minute | minutes
fa[0]: دقیقه

en: hour | hours
fa[0]: ساعت

en: week | weeks
fa[0]: هفته ها

en: month | months
fa[0]: ماه ها

en: Complete
fa: تکمیل شده

en: Cancelled
fa: لغو شده

en: Paid
fa: پرداخت‌شده

en: Confirmed
fa: تایید شده

en: Unpaid
fa: پرداخت نشده

en: Time Zone
fa: زمان محلی

en: Booking Time
fa: زمان رزرو

en: Booking Date
fa: تاریخ رزرو

en: Bookings: Multiply cost by block count
fa: رزرو: هزینه ضرب تعداد اتاق

en: Bookings: Multiply cost by person count
fa: رزرو: هزینه ضرب تعداد فرد

en: Your booking is awaiting confirmation. You will be notified by email as soon as we've confirmed availability.
fa: رزرو شما در انتظار تایید. شما می توانید از طریق ایمیل مطلع در اسرع وقت ما در دسترس بودن تایید کرده ام.

en: Your booking has been confirmed. Thank you.
fa: متشکرم. سفارش شما دریافت شده است.

en: This order is awaiting confirmation from the shop manager
fa: این سفارش در انتظار تایید از مدیر فروشگاه:

en: This gateway requires no configuration.
fa: تنظیمات صفحه پرداخت

en: Request Confirmation
fa: درخواست تایید

en: Check booking availability
fa: بررسی در دسترس بودن رزرو

en: Email Heading (Pending confirmation)
fa: سربرگ ایمیل (در انتظار تایید)

en: Subject (Pending confirmation)
fa: موضوع (در انتظار تایید)

en: [{blogname}] New booking for {product_title} (Order {order_number}) - {order_date}
fa: [{blogname}] یک رزور جدید برای{product_title} (Order {order_number}) - {order_date}

en: Confirm booking
fa: تایید  رزرو آنلاین

en: New booking
fa: رزرو جدید

en: New booking emails are sent to the admin when a new booking is created and paid. This email is also received when a Pending confirmation booking is created.
fa: زمانی که روز جدید ثبت شده و یا پرداخت جدیدی صورت گرفته باشد برای مدیر ایمیل ارسال می شود.می توانید با فعال کردن این گزینه رزرو های در انتظار تایید را هم  رای شما ارسال شود

en: [{blogname}] A reminder about your booking of {product_title}
fa: [{blogname}]  یک یادآوری درباره ی رزرو شما  "{product_title}"

en: Booking reminders are sent to the customer to remind them of an upcoming booking.
fa: یادآوری رزرو به مشتری فرستاده شده به آنها یادآوری رزرو آینده.

en: Booking Reminder
fa: یادآوری رزرو

en: Booking notification emails are sent manually from WooCommerce > Bookings > Send Notification.
fa: ارسال تایید رزرو به صورت دستی با رفتن به WooCommerce > Bookings > Send Notification.

en: Booking Notification
fa: هشدار از طریق رزرو

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been confirmed (Order {order_number}) - {order_date}
fa: [{blogname}]  رزرو شما "{product_title}" تایید شد با شماره ی  (Order {order_number}) - {order_date}

en: Booking confirmed emails are sent when the status of a booking goes to confirmed.
fa: رزرو تایید ایمیل های فرستاده شده هستند که وضعیت رزرو می رود به تایید کرد.

en: Booking Confirmed
fa: رزرو تایید شده

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been cancelled
fa: [{blogname}] شما رزرو را  "{product_title}"  لغو کرید

en: Multipart
fa: چند بخشی

en: HTML
fa: ویرایش HTML

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Choose which format of email to send.
fa: یک از روش های ایمیل را انتخاب کنید

en: Email type
fa: نوع ایمیل

note: translators: %s: heading
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fa: این کنترل عنوان اصلی موجود در ایمیل. خالی بگذارید به استفاده از عنوان پیش فرض <code>%s</code>.

en: Email Heading
fa: سرنویس ایمیل

note: translators: %s: subject
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fa: این خط موضوع ایمیل را کنترل. خالی بگذارید به استفاده از افراد به طور پیش فرض <code>%s</code>.

note: translators: %s: admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
fa: دریافت کنندگان این ایمیل <code>%s</code>.

en: Recipient(s)
fa: گیرنده (ها)

en: Enable this email notification
fa: فعال کردن این ایمیل برای اطلاع رسانی

en: Enable/Disable
fa: فعال/غیر فعال

en: Booking cancelled emails are sent when the status of a booking goes to cancelled.
fa: رزرو لغو ایمیل فرستاده می شود زمانی که وضعیت رزرو می رود به لغو شده است.

note: translators: 1: person type sort order
en: Person Type #%d
fa: هزینه بابت هر نفر #%d

note: translators: %s: Booking date
en: Booking &ndash; %s
fa: رزور  &ndash; %s

en: Sorry, the selected block is not available
fa: با عرض پوزش اتاق مورد نظر در دسترس نیست

note: translators: 1: minimum persons
en: The minimum persons per group is %d
fa: حداقل ظرفیت اتاق %d

note: translators: 1: maximum persons
en: The maximum persons per group is %d
fa: حداکثر ظرفیت اتاق %d

note: translators: 1: maximum date
en: The latest booking possible is currently %s.
fa: آخرین زمان برای رزرو  %s.

note: translators: 1: minimum date
en: The earliest booking possible is currently %s.
fa: ولین زمان برای رزرو در حال حاضر  %s.

en: You must choose a future date and time.
fa: باید یک تاریخ در آینده و زمان را انتخاب کنید.

en: Time is required - please choose one above
fa: زمان مورد نیاز است - لطفا در بالا یکی را انتخاب کنید

en: Date is required - please choose one above
fa: تاریخ لازم است - لطفا در بالا یکی را انتخاب کنید

en: Please choose a resource type
fa: لطفا یکی از اتاق ها را انتخاب کنید

en: This block cannot be booked.
fa: این اتاق نمی تواند گذاشته شود.

en: Free
fa: رایگان

note: translators: 1: display price
en: From: %s
fa: از  %s

en: Book now
fa: رزور اتاق

en: Check Availability
fa: بررسی در دسترس بودن

en: Invalid product.
fa: محصول نامعتبر است.

en: Product
fa: اتاق

en: Invalid data store.
fa: داده فروشگاه نامعتبر است.

en: Timezone
fa: زمان محلی

note: translators: 1: count, 2: count
en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: <span class="count">(%s)</span> در سبد خرید

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
fa: در سبد خرید

note: translators: 1: count, 2: count
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: لغو <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
fa: لغو

note: translators: 1: count, 2: count
en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: در انتظار تایید  <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
fa: در انتظار تایید

note: translators: 1: count, 2: count
en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: باقی مانده <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
fa: باقی مانده

note: translators: 1: count, 2: count
en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: <span class="count">(%s)</span> تایید شد

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
fa: تایید

note: translators: 1: count, 2: count
en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: پرداخت &amp; تایید شد <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
fa: پرداخت &amp; تایید شد

note: translators: 1: count, 2: count
en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: کامل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
fa: کامل شده

en: This is where bookings are stored.
fa: این جایی است که رزرو ذخیره می شوند.

en: All Bookings
fa: همه رزرو ها

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
fa: رزرو

en: Parent Bookings
fa: رزرو پدر و مادر

en: No Bookings found in trash
fa: رزروی در سطل آشغال یافت نشد

en: No Bookings found
fa: رزروی یافت نشد

en: Search Bookings
fa: جسجو در رزرو

en: View Booking
fa: مشاهده رزرو

en: New Booking
fa: افزودن یک رزرو جید

en: Edit Booking
fa: تغییرات در رزور

en: Add New Booking
fa: افزودن یک رزرو جید

en: Bookable resources are bookable within a bookings product.
fa: اتاق های رزرو شده

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
fa: اتاق ها

en: Parent Resources
fa: بابت اتاق

en: No Resource found in trash
fa: اتاقی در سطل زباله پیدا نشد

en: No Resource found
fa: اتاق مورد نظر پیدا نشد

en: Search Resource
fa: جستجو در اتاق

en: View Resource
fa: لیست اتاق

en: New Resource
fa: اتاق جدید

en: Edit Resource
fa: تغییر در اتاق

en: Add New Resource
fa: اضافه کردن اتاق جدید

en: Add Resource
fa: اضافه کردن اتاق

en: Bookable resource
fa: اتاق های رزرو شده

en: Bookable resources
fa: اتاق های رزرو شده

en: Person Type
fa: هزینه بابت هر نفر

en: Booking description:
fa: شرح رزرو:

note: translators: 1: site name
en: Bookings from %s
fa: رزرو شده توسط  %s

en: Booking
fa: رزرو کنید

en: Booking Type
fa: نوع رزرو

en: Booking ID
fa: شناسه رزور

en: Failed to connect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
fa: برای اتصال به حساب کاربری خود شکست خورده، لطفا دوباره سعی کنید، اگر مشکل ادامه یابد، به نوبه خود در گزینه اشکال زدایی ورود و ببینید چه اتفاقی می افتد.

en: Account connected successfully!
fa: کاربری با موفقیت متصل!

en: Permission denied!
fa: مجوز رد شد

en: Failed to disconnect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
fa: به قطع به حساب کاربری خود شکست خورده، لطفا دوباره سعی کنید، اگر مشکل ادامه یابد، به نوبه خود در گزینه اشکال زدایی ورود و ببینید چه اتفاقی می افتد.

en: Account disconnected successfully!
fa: هشدار  با موفقیت تکمیل شد

en: Disconnect
fa: قطع اتصال

en: Successfully authenticated.
fa: موفیت در دریافت اجازه

en: Connect with Google
fa: اتصال به گوگل

note: translators: 1: log file path
en: Log Google Calendar events, such as API requests, inside %s
fa: ورود به تقویم گوگل با درخواست API در %s

en: Enable logging
fa: فعال کردن ورود به سیستم

en: Debug Log
fa: اشکال‌زدایی

en: Authorization
fa: اجازه

en: Google Calendar
fa: تقویم گوگل

en: Settings saved.
fa: ذخیره تنظیمات

en: Bookings
fa: رزرو

en: Invalid booking.
fa: رزرو نادرست است.

en: Your booking can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
fa: رزرو شما در حال لغو شدن است.در صورتی که مشکلی به وجود آمده با ما تماس بگیرید

en: Your booking was cancelled.
fa: رزرو شما رد شد.

en: A booking that requires confirmation has been removed from your cart. It is not possible to complete the purchased along with a booking that doesn't require confirmation.
fa: رزرو که نیاز به تأیید شده است از سبد خرید شما حذف شده است. این ممکن است برای تکمیل خریداری همراه با رزرو نیست که به تایید نیاز ندارند.

note: translators: Admin notice with title and link to bookable product removed from cart.
en: A booking for %s has been removed from your cart due to inactivity.
fa: رزرو برای %s از سبد خرید شما به دلیل عدم فعالیت حذف شده است.

en: Ends
fa: تمام می‌شود

en: day | days
fa[0]: روزها

note: translators: %s: product duration in minutes
en: &times; %s minutes
fa: &times; %s دقیقه

note: translators: %s: product duration in hours
en: &times; %s hours
fa: &times; %s ساعت

note: translators: %s product duration in days
en: &times; %s days
fa: &times; %s  روزها

note: translators: %s: product duration in weeks
en: &times; %s weeks
fa: &times; %s هفته

note: translators: %s: product duration in months
en: &times; %s Months
fa: &times; %s ماه

en: Dates
fa: تاریخ ها

en: Choose an End Date
fa: گزینش پایان آغاز

en: Choose a Start Date
fa: گزینش تاریخ آغاز

en: This date is unavailable
fa: غیر قابل دسترسی

en: Previous
fa: قبلی

en: Close
fa: بستن.

note: translators: 1: Text to insert into label string
en: Start %s
fa: شروع  %s

en: Date
fa: تاریخ

en: Max bookings per block.
fa: حداکثر رزرو در هر اتاق

en: Base cost.
fa: هزینه ی رزرو

en: Block cost.
fa: هزینه ی رزرو

en: Unique identifier for the resource.
fa: شناسه یکتا برای منبع.

en: Attachment
fa: آدرس تصویر سر صفحه

en: The following tags can be inserted in your message/subject and will be replaced dynamically
fa: برچسب ها زیر را می توان در پیام خود را / موضوع قرار داده خواهد شد و به صورت پویا جایگزین

en: The message you wish to send
fa: پیام شما ....

en: Message
fa: پیغام

en: Email subject
fa: موضوع ایمیل

en: Subject
fa: موضوع

en: Select a booking product...
fa: انتخاب اتاق رزرو

en: Booking Product
fa: رزرو اتاق

en: Next
fa: بعد

en: Don't create an order for this booking.
fa: به وجود نیاوردن یک شناسه برای این رزرو

en: Assign this booking to an existing order with this ID:
fa: اختصاص شناسه برای رزرو اتاق:

en: Create a new corresponding order for this new booking. Please note - the booking will not be active until the order is processed/completed.
fa: ساخت یک رزرو جدید.لطفا توجه داشته باشید که تا زمان تایید نهایی رزور  این گزینه ها در دسترس قرار نخواهند گرفت.

en: Create Order
fa: ایجاد سفارش

en: Select a bookable product...
fa: انتخاب اتاق های قابل رزرو

en: Bookable Product
fa: رزرو محصول

en: You can create a new booking for a customer here. This form will create a booking for the user, and optionally an associated order. Created orders will be marked as pending payment.
fa: شما می توانید رزرو کنید جدید برای یک مشتری در اینجا ایجاد کنید. این فرم به رزرو برای کاربر ایجاد کرده و منظور همراه است. سفارشات ایجاد خواهد شد به عنوان انتظار پرداخت مشخص شده اند.

en: Booking Data
fa: اطلاعات رزرو

en: Save Changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Title
fa: عنوان

en: Settings saved
fa: ذخیره تنظیمات

en: Day
fa: روز

en: Month
fa: ماه

en: Schedule
fa: زمان‌بندی

en: Today
fa: امروز

en: Manage Resources
fa: مدیریت اتاق ها

en: New resource
fa: اتاق های جدید

en: Add/link Resource
fa: اضافه کردن

en: Resources are used if you have multiple bookable items, e.g. room types, instructors or ticket types. Availability for resources is global across all bookable products.
fa: اگر این هتل دارای اتاق های متعدد است می توانید همه اتاق ها را به نمایش بگذارید

en: Customer selected resources allow customers to choose one from the booking form.
fa: اتاق مشتری انتخاب مشتریان اجازه می دهد تا انتخاب کنید یکی از فرم رزرو.

en: Automatically assigned
fa: اختصاص داده به صورت خودکار

en: Customer selected
fa: مشتری

en: Resources are...
fa: بابت اتاق

en: The label shown on the frontend if the resource is customer defined.
fa: برچسب نشان داده شده در ظاهر اگر اتاق مشتری تعریف شده است.

en: Label
fa: برچسب نمودار

en: Type
fa: نوع

en: Edit resource
fa: ویرایش اتاق

en: Remove
fa: حذف

en: All matching rules will be applied to the booking.
fa: همه قوانین تطبیق خواهد شد به رزرو اعمال می شود.

en: Enter a cost for this rule. Applied to each booking block.
fa: هزینه برای این قاعده را وارد کنید. در هراتاق رزرو.

en: Enter a cost for this rule. Applied to the booking as a whole.
fa: هزینه برای این قاعده را وارد کنید. اعمال شده به رزرو به عنوان یک کل.

en: Display cost
fa: نمایش هزینه

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
fa: این هزینه در هر اتاق رزرو است. همه هزینه های دیگر (برای اتاق و افراد) به این اضافه شده است.

en: Block cost
fa: هزینه ی رزرو

en: One-off cost for the booking as a whole.
fa: هزینه یک فعال برای رزرو به عنوان یک کل.

en: Base cost
fa: هزینه ی رزرو

en: Block count
fa: تعداد اتاق

en: Person count
fa: تعداد

en: Time Range
fa: محدوده زمانی

en: Add Person Type
fa: اضافه کردن هزینه بابت هر فرد

en: Expand all
fa: بررسی همه

en: Close all
fa: بستن همه

en: Person types
fa: هزینه بابت هر فرد

en: Person types allow you to offer different booking costs for different types of individuals, for example, adults and children.
fa: انواع فرد اجازه می دهد تا شما را به ارائه هزینه رزرو مختلف برای انواع مختلف افراد، برای مثال، کودکان و بزرگسالان.

en: Enable person types
fa: هزینه هر نفر

en: Count persons as bookings
fa: تعداد افراد به عنوان رزرو

en: Enable this to multiply the entire cost of the booking (block and base costs) by the person count.
fa: با فعال کردن این گزینه هزینه هر اتاق به ازای هر نفر به علاوه یک هزینه ثابت اولیه حساب خواهد شد

en: Multiply all costs by person count
fa: ضرب تمام هزینه های در افراد

en: The maximum number of persons per booking.
fa: حداکثر اتاق در هر رزرو

en: Max persons
fa: هر شخص

en: The minimum number of persons per booking.
fa: حداقل تعداد افراد در هر رزرو.

en: Min persons
fa: هر شخص

en: Max
fa: حداکثر

en: Min
fa: حداقل

en: Description
fa: توضیح

en: Block Cost
fa: جزئیات مسدود سازی

en: Base Cost
fa: هزینه ی رزرو

en: Person Type Name
fa: نام فرد

en: Click to toggle
fa: در صورت انتقال نیافتن خود کار اینجا را کلیک کنید

en: Unlink
fa: پاک کردن پیوند

en: before the start date.
fa: قبل از شروع شدن

en: Booking can be cancelled until
fa: رزور می تواند لغو شود تا قبل از

en: Check this box if the booking can be cancelled by the customer after it has been purchased. A refund will not be sent automatically.
fa: با ایتفاده از این چک باکس اگر مشتری رزرو خود را قل از موعد مقرر لغو نماید مبلغ دریافت شده به صورت اتوماتیک استرداد خواهد شد

en: Can be cancelled?
fa: می تواند لغو شود؟

en: Check this box if the booking requires admin approval/confirmation. Payment will not be taken during checkout.
fa: از این جعبه اگر رزرو نیاز به مدیر تایید / تایید. پرداخت خواهد شد در طول پرداخت گرفته شده است.

en: Requires confirmation?
fa: تایید

en: Calendar always visible
fa: تقویم

en: Display calendar on click
fa: تنظیمات نمایش

en: Choose how the calendar is displayed on the booking form.
fa: انتخاب کنید که چگونه از تقویم در فرم رزرو نمایش داده میشود.

en: Calendar display mode
fa: حات نمایش تقویم

en: Lets the user select a start and end date on the calendar - duration will be calculated automatically.
fa: اجازه خواهد داد که کاربر روز ههای ابتدا و انتهای اقامت خود را انتخاب کنید-طول مدت اقامت به صورت خودکار محاسبه خواهد شد

en: Enable Calendar Range Picker?
fa: فعال کردن تقویم انتخابگر ؟

en: The maximum allowed duration the user can input.
fa: حداکثر مدت زمان مجاز کاربر می تواند ورودی.

en: Maximum duration
fa: حداکثر مدت زمان

en: The minimum allowed duration the user can input.
fa: حداقل مدت زمان اجازه کاربر می تواند ورودی.

en: Minimum duration
fa: مدت زمان

en: Minute(s)
fa: دقیقه

en: Customer defined blocks of
fa: معین کردن تعدا مشتری برای هر اتاق

en: Fixed blocks of
fa: بدونه محدود کردن در دسترسی

en: Booking duration
fa: مدت زمان رزرو

en: First block starts at...
fa: اتاق اول شروع می شود در ...

en: This option affects how bookings are checked for availability.
fa: این گزینه را تحت تاثیر قرار چگونه رزرو برای در دسترس بودن بررسی می شود.

en: The starting block only
fa: تنها یک اتاق وجود دارد

en: All blocks being booked
fa: تمام اتاق در حال رزرو

en: Check rules against...
fa: بررسی قوانین در برابر ...

en: This option affects how you use the rules below.
fa: این گزینه را تحت تاثیر قرار چگونه شما قوانین زیر استفاده کنید.

en: not-available by default
fa: غیر قابل دسترسی

en: available by default
fa: قابل دسترسی

en: All dates are...
fa: همه تاریخ ها هستند....

en: Maximum block bookable
fa: حداکثر اتاق موجود برای رزرو

en: into the future
fa: در آینده

en: Hour(s)
fa: ساعت

en: Day(s)
fa: روز

en: Week(s)
fa: هفته

en: Month(s)
fa: ماه

en: Minimum block bookable
fa: حداقل اتاق برای رزرو

en: The maximum bookings allowed for each block. Can be overridden at resource level.
fa: حداکثر رزرو برای هر اتاق مجاز می باشد. را می توان در سطح اتاق ها باطل شود.

en: Max bookings per block
fa: حداکثر رزرو در هر اتاق

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

en: to
fa: به

en: Time Range (all week)
fa: محدوده زمان (تمام هفته)

en: Time Ranges
fa: زمان سفارش

en: Range of days
fa: محدوده روز های سفارش

en: Range of weeks
fa: محدوده ی هفته های سفارش

en: Range of months
fa: محدوده ماه های سفارش

en: Date range
fa: بازه تاریخی

note: translators: 1: week number
en: Week %s
fa: هفته  %s

en: Sunday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: پنج شنبه

en: Friday
fa: چهار شنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Wednesday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: یک شنبه

en: Monday
fa: شنبه

en: December
fa: اسفند

en: November
fa: بهمن

en: October
fa: دی

en: September
fa: آذر

en: August
fa: آگوست

en: July
fa: جولای

en: June
fa: شهریور

en: May
fa: می

en: April
fa: تیر

en: March
fa: خرداد

en: February
fa: فوریه

en: January
fa: فروردین

en: Save/update the booking
fa: ذخیره تغییرات

en: Save Booking
fa: دخیره رزرو

en: Move to trash
fa: انتقال به دورانداخته‌ها

en: Qty
fa: تعداد

en: Pricing
fa: قیمت گذاری

en: Duration
fa: مدت زمان

en: Cost
fa: هزینه

en: Notification sent successfully
fa: هشدار  با موفقیت تکمیل شد

en: Please enter a subject
fa: لطفا موضوع خود را بنویسید

en: Please enter a message
fa: لطفا پیام خود را بنویسید

en: Please choose a product
fa: لطفا اتاق مورد نظرتان را انتخاب کنید

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Send Notification
fa: ارسال هشدار از طریق

en: Calendar
fa: تقویم

en: Add Booking
fa: اضافه کردن رزرو

en: Check this box if the booking is for all day.
fa: چک کردن برای تمام روز ها

en: End date:
fa: تاریخ پایان:

en: Start date:
fa: تاریخ آغاز:

en: Booking specification
fa: اضافه کردن رزرو

en: Guest
fa: مهمان

en: Customer:
fa: مشتری

en: Booking status:
fa: وضعیت رزرو

en: h
fa: ساعت

en: Date created:
fa: تاریخ ایجاد

en: Order ID:
fa: شناسه سفارش

en: General details
fa: اطلاعات کلی

note: translators: 1: maximum bookable date
en: This booking is scheduled over the product's allowed max booking date (%s). Please ensure this is correct.
fa: رزرو این بیش از محصولات مجاز رزرو حداکثر تاریخ (%s) برنامه ریزی شده است. لطفا مطمئن شوید این درست است.

en: This booking is scheduled over 2 years into the future. Please ensure this is correct.
fa: رزرو این بیش از 2 سال به آینده برنامه ریزی شده است. لطفا مطمئن شوید این درست است.

en: Booking Details
fa: جزئیات رزرو

en: Phone:
fa: شماره تماس

en: No billing address set.
fa: آدرس صورت حساب

en: Address:
fa: آدرس

en: Email:
fa: ایمیل:

en: Name:
fa: نام :

en: Customer details
fa: نمایش جزئیات

en: Error: Could not create item
fa: خطا سیستم نمی تواند  این رزور را انجام دهد

en: Error: Could not create order
fa: خطا در ذخیره سفارش

en: Invalid order ID provided
fa: شماره سفارش شما

en: Please choose a bookable product
fa: لطفا یکی از اتاق های قالب رزرو را انتخاب کنید

en: Error - please try again
fa: خطا-لطفا دوباره اقدام کنید

en: All Bookable Products
fa: تمام اتاق های رزرو شده

en: Confirm
fa: تایید

en: View
fa: دید

note: translators: 1: a href to booking id
en: Booking #%d
fa: رزرو  #%d

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Order
fa: سفارش

en: Booked By
fa: رزرو شده توسط

en: Booked Product
fa: اتاق رزرو شده

en: ID
fa: شناسه

en: Status
fa: وضعیت

en: Booking Title
fa: تیتر رزرو

en: Mark bookings as unpaid
fa: مبلغ باقی مانده بابت رزرو

en: Mark bookings as paid
fa: پیش پرداخت بابت رزرو

en: Cancel bookings
fa: رزور های لغو شده

en: Unconfirm bookings
fa: رزرو های تایید نشده

en: Confirm bookings
fa: تایید  رزرو آنلاین

en: Resource #
fa: اتاق ها #

en: Booked by
fa: رزرو شده توسط

en: Person(s)
fa: شخص

note: translators: 1: start time 2: end time
en: %1$s — %2$s
fa: %1$s - %2$s

en: All Day
fa: تمام روز ها

en: No blocks available.
fa: بدونه محدود کردن در دسترسی

en: Booking cost
fa: هزینه ی رزرو

en: This booking is unavailable.
fa: غیر قابل دسترسی

en: You have taken too long. Please go back and retry.
fa: شما بییش از حد زمان سپری کردید .لطفا بازگردید و دوباره آغاز کنید.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fa: شما مجوز کافی برای دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Unable to add resource
fa: اضافه کردن

en: The resource has already been linked to this product
fa: شما در حال حاضر این را علاقه مندی کردید

en: Enable this if this bookable product has multiple bookable resources, for example room types or instructors.
fa: اگر این محصول دارای اتاق های متعدد هستید می توانید همه اتاق ها را به نمایش بگذارید

en: Has resources
fa: بابت اتاق

en: Enable this if this bookable product can be booked by a customer defined number of persons.
fa: اگر این محصول در دسترس بود می توانید ن را برای تعدادی مشتری به نمایش بگذارید.

en: Has persons
fa: هر شخص

en: Resource
fa: منابع

en: Customer
fa: مشتری

en: View details
fa: دیدن جزئیات

en: Enter a name for the new resource
fa: نام اتاق خود را وارد کنید

en: days
fa: روزها

en: hours
fa: ساعت

en: minutes
fa: دقیقه

en: Are you sure you want to remove this resource?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید اتاق را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to remove this person type?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید (هزینه بابت هر فرد)را حذف کنید؟

en: Bookable product
fa: رزرو اتاق

en: Booking submitted.
fa: رزرو

en: Booking saved.
fa: ذخیره کردن رزرو

en: Custom field deleted.
fa: حذف فیلدهای سفارشی شده

en: Custom field updated.
fa: بروز رسانی فیلد های سفارشی شده

en: Booking updated.
fa: به روز روسانی رزرو

en: Persons
fa: هر شخص

en: Costs
fa: هزینه

en: Availability
fa: دسترسی

en: Resources
fa: اتاق ها

en: Clear
fa: پاکسازی

en: Add Range
fa: اضافه کردن

en: Priority
fa: اولویت

en: If not bookable, users won't be able to choose this block for their booking.
fa: اگر کاربر ثبت نام نکند نمی تواند رزرو کند

en: Bookable
fa: رزرو کردن

en: Range type
fa: روز های مورد نظر

en: The quantity of this resource available at any given time.
fa: مقدار این اتاق در دسترس در هر زمان داده شده است.

en: Available Quantity
fa: روزهای در دسترس

en: Resource details
fa: جزئیات رزرو

en: Edit
fa: ویرایش

en: N/A
fa: نامعلوم

en: Actions
fa: فعال

en: Parent products
fa: محصولات مرتبط

en: Name
fa: نام

en: Bookable resource name
fa: نام هتل

note: Author of the plugin
en: WooCommerce
fa: فروشگاه
